Internationella Vänner Jönköping
Vi som driver Internationella Vänner i Jönköping är Angela Haase från Nederländerna och Aiga Ziemele från Lettland. Vårt mål är att skapa en varm och öppen gemenskap där alla – oavsett om du är nyinflyttad, vill utöka ditt sociala nätverk eller helt enkelt vill lära känna Jönköping bättre – är varmt välkomna.
Upptäck staden med oss
Vi träffas regelbundet, ungefär varannan vecka, för olika aktiviteter. Vi älskar att utforska allt som händer i Jönköping och hänger ofta på lokala evenemang som Citydagen eller Streetfoodfestivalen. Vi tycker också om att upptäcka stadens fasta utbud och besöker gärna platser som biblioteket eller museet för att tillsammans ta del av lokal kultur och historia.
Gemenskap och nya kontakter
Självklart står den svenska fikakulturen i centrum hos oss! Vi bjuder regelbundet våra medlemmar på en fika, vilket är det perfekta tillfället att knyta nya kontakter i en avslappnad miljö. Vår grupp är till för alla: för dig som precis har flyttat hit, för dig som saknar ett socialt sammanhang, och för dig som är född här men vill träffa människor från hela världen. Tillsammans upptäcker vi Jönköping med omnejd och skapar nya vänskapsband.
Håll dig uppdaterad!
Vill du veta vad som är på gång? Vi delar alltid våra planer i god tid via sociala medier (LinkedIn och Facebook) samt i vår egen WhatsApp-grupp.
Vi ser fram emot att träffa dig på nästa aktivitet!
Kontakt:
Angela Haase
Tel: 070 51 160 36